Jak przygotować się na wypadek katastrofy lub klęski żywiołowej?
Jeśli katastrofa wydarzy się w twoim miejscu zamieszkania, władze lokalne oraz służby ochrony ludności będą próbowały ci pomóc. Lecz ty także musisz być przygotowany. Ratownicy mogą nie być w stanie dotrzeć do ciebie natychmiast po wystąpieniu katastrofy lub mogą być zmuszeni koncentrować swoje wysiłki w innym miejscu. Należy wiedzieć co robić w przypadku zagrożenia, gdzie szukać schronienia, jak przygotować się do ewakuacji, jak ułatwić sobie pobyt w miejscach przeznaczonych do tymczasowego zakwaterowania. W jaki sposób ograniczyć skutki katastrofy? Jak zabezpieczyć dobytek przedzniszczeniem?

Co należy zrobić?
W pierwszej kolejności należy ustalić co zagraża tobie i twojej rodzinie. W tym celu:
- Sprawdź czy rejon w którym mieszkasz narażony jest na jakiekolwiek zagrożenia. Wiadomości na ten temat szukaj bezpośrednio w Urzędzie Miasta lub w lokalnych mediach.
- Dowiedz się w Wydziale Zarządzania Kryzysowego w jakiej strefie zagrożenia znajduje się twój dom i jakiego rodzaju są to zagrożenia.
- Poznaj rodzaje alarmów, sygnałów alarmowych oraz sposoby ich ogłaszania, odwoływania oraz naucz się zasad zachowania w przypadku ich ogłoszenia.
- Zastosuj się do zaleceń tego poradnika. Będzie to podstawą do właściwego przygotowania się do przetrwania w okresie pierwszych dni kataklizmu.
Pamiętaj! Zawsze i w każdej sytuacji zagrożenia stosuj się do zarządzeń Prezydenta Miasta - Szefa Obrony Cywilnej Miasta Ruda Śląska oraz służb prowadzących działania ratownicze.